המדריך למשכנתא

המדריך המלא ללקיחת משכנתא

אז איך לוקחים משכנתא? איך שלא תסתכלו על זה, משכנתא נלקחת לטווח ארוך, די מציקה לנו בכיס, היא תופסת חלק נכבד מההוצאות שלנו אבל בזכותה יש לנו קורת גג פרטית משלנו. לקחת משכנתא זה תהליך בכלל לא פשוט וברוב המקרים לא כדאי לעשות אותו ללא עזרה או ייעות.

מדריך משכנתא – על מנת שתחסכו הרבה כסף

המשכנתא היא מעין הלוואה לטווח ארוך שאותה נוטלים לצורך ספציפי, כגון רכישת דירה או שיפוץ רחב היקף של דירה קיימת. המשכנתא מורכבת מקרן שהיא למעשה סכום ההלוואה המקורית, בתוספת של ריבית משכנתא אשר עשויה להשתנות ממסלול למסלול. בחלק מן המסלולים, הקרן היא למעשה הרווח העיקרי של הבנק ולכן היא צמודה למדד (בדרך כלל מדד המחירים לצרכן).

ישראלים רבים מודעים לקשיים ולעול הכלכלי שמלווים עם תהליך של לקחת משכנתא, ובוחרים בכל זאת ליטול אותה, במחשבה שעדיף להיות בעל נכס מאשר להמשיך ולשלם דמי שכירות לאורך תקופה ממושכת. נכון שבמחשבה זו יש צדק רב, אולם חשוב לקחת בחשבון כמה פרמטרים חשובים טרם נטילת ההלוואה ולזכור כי היא לטווח הארוך. לפניכם מדריך משכנתא מפורט כדי שתוכלו לעשות את ההחלטות הנכונות..

איך לקחת משכנתא – תכנון פיננסי נכון – השלב החשוב ביותר

שואלים את עצמכם איך לוקחים משכנתא? השלב החשוב ביותר בעת לקיחת משכנתא הוא – תכנון פיננסי. ידוע כי משכנתא היא ארוכת טווח ולכן על נוטלי המשכנתא להיערך אליה בהתאם ולשקלל את משכורות בני הזוג וההוצאות העתידיות. את התכנון הפיננסי מומלץ לבצע בעזרת יועץ משכנתאות הבקי בתחום, שיוכל להתאים לכם את המסלול הנכון שיוביל לבחירת הסכום הבטוח לתשלום. החישוב נעשה על ידי שכלול הכנסות בני הזוג, הסכום הראשוני שברשותכם וסכום ההלוואה. החישוב הפיננסי המקדים יאפשר לכם לעמוד בתשלומי המשכנתא ללא כל פגיעה באיכות חייכם.

מה קורה עם הסכום הראשוני?

הבנקים מורשים להעניק משכנתא ברכישת דירה ראשונה – עד לגובה של 75% משווי הנכס ועד 70% אם מדובר בשיפור הדיור, וזאת לפי הנחיות בנק ישראל. ולכן עליכם לגייס לפחות  25% הון עצמי כדי לקחת במשכנתא. כמו כן, בשלב זה עליכם לקחת בחשבון הוצאות עתידיות כגון – כספים או ירושה שיאפשרו לכם בעתיד לפרוע את המשכנתא, או הרחבת התא המשפחתי העלולה להוביל להוצאות מרובות שהן חיוביות כמובן.

איך לקחת משכנתא – מסלולי משכנתאות שחובה להכיר

מסלולי המשכנתאות משתנים מבנק לבנק וזוהי סיבה נהדרת להשוות בין הבנקים ולבחון את האפשרויות. לכל מסלול יש מאפיינים משלו המגדירים את גובה הריבית וההצמדה של ההלוואה והם נקבעים על פי כמה פרמטרים: גובה ההלוואה, גובה ההחזר החודשי, שווי הנכס, מצב המשק ועוד פרמטרים נוספים. כמו כן, לכל מסלול יש רמת סיכון משתנה וריביות המתאימות לאופי העסקה המבוצעת, כך שאלו סיבות מוצדקות לבצע השוואה וגם כאן להיעזר ביועץ משכנתאות שיסייע לכם לבחור מסלול אטרקטיבי עבורכם.

חשיבות ניהול משא ומתן בין הבנקים

איך לוקחים משכנתא גם עם כישורי המו"מ שלנו לא בשמיים? נכון להיום, קיימים שמונה בנקים בישראל המעניקים משכנתאות במסלולים שונים זה מזה.
כדי להשיג תנאי הלוואה משופרים לצד ריביות נמוכות, עליכם לבצע השוואות בין הבנקים והמסלולים המוצעים. גם בשלב של ההתייעצות עם יועץ משכנתאות נוכל לסייע לכם ולדאוג לאינטרסים שלכם.
הרי בנקים מציעים יועץ משכנתאות מטעמם שידאג ודאי לאינטרסים של הבנק בלבד.
לרוב, המשא ומתן יהיה על גובה הריבית ועמלות פתיחת התיק. חשוב לציין כי כל שינוי מזערי במסלול יוכל לחסוך לכם אלפי שקלים במצטבר ולא רק בריביות, אלא גם על עמלות פירעון, גובה קנסות אם תרצו לפרוע חלק מהמשכנתא, הצמדות, שינוי מסלול באמצע תקופה ועוד מיני שינויים קטנים לאורך כל תקופת המשכנתא.

מדריך משכנתא: תהליך קבלת המשכנתא צעד אחר צעד

טרם קבלת המשכנתא המיוחלת, עליכם לבצע כמה שלבים מקדימים הכוללים בירוקרטיה והגשת טפסים, כאשר בין לבין עליכם לקבל החלטות חשובות:

אישור עקרוני למשכנתא- אישור זה הוא קריטי וניתן לבצע אותו בעזרת יועץ משכנתאות של הבנק או באופן מקוונן. עליכם להגיש טפסים רבים בהתאם לדרישת הבנק ובין היתר לציין את הסכום המשוער הדרוש להלוואה. אם הבנק סירב להעניק לכם את האישור, תוכלו לגשת לבנק אחר שאולי אצלו המדיניות תהיה מקלה יותר.

פתיחת תיק משכנתא והצגת ביטחונות-  לאחר בחירת הבנק שדרכו תרצו לקחת את ההלוואה, עליכם להגיש מסמכים בהתאם לדרישות הבנק וגם להעמיד ביטחונות כגון – הערת אזהרה בטאבו לטובת הבנק, ביטוח מבנה וביטוח חיים דרך הבנק או חברות פרטיות.

השלב הסופי– קבלת הכסף!

לעדכונים נוספים

ליצירת קשר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן